Radio

10 години след трагичния инцидент с асансьор в София: Отговорни няма, а делото може да бъде прекратено

mariaС отслабването на публичния интерес, отслабва и прокурорският, категоричен е адв. Александър Кашъмов

За тези 10 години най-напред имах много усилия, за да си върна движението. Най-хубавото нещо, което се е случвало е, че всички приятели бяха до мен. Получихме подкрепа и от хора, които не познавам. Това също е едно чудесно нещо. Децата ми пораснаха много бързо още тогава, но вече са големи млади мъже, които не са забравили какво се случи. Надявам се моят пример, че е чудесно да се живее, е приет от тях”.

Това разказа в ефира на Дарик Мария Ваклинова, която по чудо оцелява при тежък инцидент с асансьор на 19 август, 2014 г. в столицата. При случая на място загива 46-годишната Цветелина Радулчева. Инцидентът се случва заради некачествен ремонт на съоръжението, който довел да скъсване на товароподемните въжета. По традиция, институциите тогава разпореждат проверки за установяване на нередности (тогавашният вицепремиер Екатерина Захариева разпорежда започването на проверка за техническото състояние на всички асансьори в страната), които, след отшумяване на общественото внимание, приключват без съществени резултати.

Тази година се навършват 10 години от инцидента с асансьора, при който Мария Ваклинова оцелява. След този срок делото може да бъде прекратено по давност, алармираха Мария Ваклинова и адвокатът ѝ Александър Кашъмов.

“Има един аспект от историята на Мария, който е много важен и ангажира всеки един гражданин на България. Защото в нашата страна има десетки хиляди асансьори, които функционират. Това е една история за едно изключително безобразие и безотговорност при поддържането на един такъв. Асансьорните инциденти не са толкова много. Един от по-тежките случаи е този в “Майчин дом”, където имаше пострадали майки, но там нямаше загинали”, разказа адв. Кашъмов.

“Причината за инцидента е комплексна - къса се въжето и отказва аварийният спирачен механизъм. Въпросът е, че късането на въжето е предизвикано от поредица човешки грешки като некачествен ремонт и липса на контрол”, обясни още адвокатът.

Той припомни, че само няколко месеца след тежкия инцидент са били събрани доказателства и е внесен обвинителен акт. Последвало е връщане на делото от съда към прокуратурата.

“От този момент нататък повече нищо смислено не се направи”, коментира адвокатът и допълни, че най-внезапно, година по-късно прокуратурата е решила да привлече още обвиняеми, след което ирационално прекратява делото срещу всички, с изключение на един.

Според Кашъмов в началото държавното обвинение е приело присърце случая, тъй като той е публично известен.

“С отслабването на публичния интерес, отслабва и прокурорският интерес, ако не става дума за някой важен политически казус”, коментира Кашъмов.

По думите му не само, че става дума за тежко престъпление, но и десетки, стотици хиляди хора на ден се возят в тези асансьори и темата не бива да се пренебрегва. Той подчерта, че несъмнено случаят се отличава с правна сложност, тъй като до онзи момент правилата за контрол на асансьорните съоръжения не са били разписани пълноценно.

“Въпросът е, че независимо от юридическите трудности, онзи, който има воля да решава важни въпроси за хората, трябва да докара нещата докрай. В крайна сметка, това е ролята на прокуратурата - да поддържа обвинението. Дори да видим, че няма отговорни, по-добре да видим, че има едни активни прокуратура и съд, отколкото да има всичко стоящо “на трупчета”, категоричен беше адвокатът.

Снимка: Г. Донков, Дарик

Цялото предаване с водещ Георги Донков чуйте по "Дарик"

Search