Интернет издания

TD 1 2023 1В класическата правна теория и все още в повечето държави неимуществени вреди могат да претендират само хора, въпреки че животните също страдат в определени моменти.

  • Юридическите лица не могат да изпитват страдания, признаването на това би отворило вратата за преследване на инакомислещи.

dnevnik vazroditelen"Посоченото основание е текст от закона за архивите, но въобще не е изяснено кой, как и защо е направил преценката да унищожи чували с документи", коментира пред "Дневник" адвокат Александър Кашъмов от програма "Достъп до обществена информация", с помощта на която е подадено заявлението до прокуратурата.

snimka praven svjatГраждански организации сигнализираха за опасност от завеждане на стотици и дори хиляди дела шамари срещу журналисти и активисти по повод престоящо тълкувателно решение на върховните съдилища, става ясно от позиция на Програма "Достъп до информация" и Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ).

Върховният касационен съд (ВКС) и Върховният административен съд (ВАС) ще разгледат от 14 ч. в сряда

BTA 2024Фондация "Програма достъп до информация" представя двадесет и четвъртия доклад за състоянието на достъпа до информация в България, съобщиха от фондацията. Това ще стане на онлайн пресконференция от 11:00 до 12:00 часа.

nova news frogРегулацията на прозрачността на информацията и предоставянето на данни при поискване коментира адвокат Александър Кашъмов от фондация "Програма Достъп до информация" в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

"Миналата година група депутати от ГЕРБ се опитаха да развалят Закона за достъп до обществена

rosen aejКоментар на адв. Александър Кашъмов:Това решение е много важно за България, защото на първо място потвърждава за проблем с т.нар. “SLAPP” дела срещу журналисти, които упражняват свободата на словото в обществен интерес и са оставени без необходимото ниво на съдебна защита в тези случаи. Втората част на решението също е интересна, защото тя се отнася до това, че на Росен (Босев) му е отказан справедлив процес.

sadia Petja KranchevaБългария е осъдена от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) за това, че е нарушила свободата на изразяване на журналиста Росен Босев, като е допуснала той да бъде осъден за клевета от съдия Петя Крънчева в нарушение на справедливия съдебен процес.

„Решението на ЕСПЧ е важно и напипва болезнени рани в снагата на българското общество. Макар

rosen svobodna evropaБългарският съд е нарушил правото на справедлив процес и правото на свободно изразяване на журналиста Росен Босев, който през 2019 г. беше осъден за клевета по частно наказателно дело. Това констатира Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) в свое решение по жалба на Босев, който тогава работеше за "Капитал", а в момента е в АФП.

Според адвоката му Александър Кашъмов това решение е знаково за България, защото посочва два системни

parliamentПрокуратурата прилага двоен стандарт в преценката си какво да (не) оповестява
Александър Кашъмов

В последния рейтинг за свободата на словото на авторитетната международна организация „Репортери без граници“ България се изкачи с 12 пункта и зае 59-то място в света. Следват Либерия, държави като Малави и Сиера Леоне, както и европейските Унгария, Кипър и Малта. Така продължава тенденцията от последните

Асоциацията на европейските журналисти – Българияzakonat na dafne и Програма достъп до информация призовават институциите да продължат и доведат докрай работата по законодателните предложения за ограничаване на делата-шамари (SLAPP) срещу журналисти и граждански активисти. През последните години Министерството на правосъдието координираше работна група, която да изготви законопроект, позволяващ защита на

slavov"Бил съм свидетел как представители на различни институции дават частична, непълна, а даже и невярна информация пред парламентарни комисии. Това е недопустимо", заяви днес министърът на правосъдието Атанас Славов по време на конференцията, посветена на съдебната практика за достъп до информация, организирана от "Програма достъп до информация".

"Въпреки много успехи в последните десетилетия - изработването на основната правна рамка, последващото ѝ

book conference„Бил cъм cвидeтeл ĸaĸ пpeдcтaвитeли нa paзлични инcтитyции дaвaт чacтичнa, нeпълнa, a дaжe и нeвяpнa инфopмaция пpeд пapлaмeнтapни ĸoмиcии. Heдoпycтимo e!“. Toвa зaяви миниcтъp Aтaнac Cлaвoв нa ĸoнфepeнция „Aĸтyaлнa cъдeбнa пpaĸтиĸa пo Зaĸoнa зa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция“, opгaнизиpaнa oт Πpoгpaмa „Дocтъп дo инфopмaция“ (ΠДИ).

Bъпpeĸи мнoгo ycпexи в пocлeднитe дeceтилeтия – изpaбoтвaнeтo нa ocнoвнaтa пpaвнa paмĸa, пocлeдвaщoтo й

Search