КПКОНПИ, която трябваше да бъде закрита, се мултиплицира в две комисии със същия състав и с още правомощия
Адв. Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма Достъп до информация: "Има ясно формирана трайна съдебна практика, че заплатите на висшите публични длъжности не може да са тайна".
--
Темата накратко
- Вместо да бъде закрита, дискредитираната антикорупционна комисия КПКОНПИ се мултиплицира в две комисии бухалки с еднакъв състав.
- Първата акция на новата Комисия за противодействие на корупцията беше предизборната политическа атака срещу шефката на митниците и "Продължаваме промяната".
- В следващия парламент друго мнозинство ще кадрува новите комисии, най-вероятно това отново ще са ГЕРБ и ДПС.
Наскоро в емблематично интервю пред "ЕвроДикоФ" съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков разказа, че още в първия си ден като премиер на 13 декември 2021г. разбрал как регулаторите прокарват задкулисни решения напълно независимо от правителството, като така осезателно влияят на хората. След клетвата на правителството той влязъл в новия си кабинет и отворил лаптопа си, за да види новините, и първото, на което се натъкнал, било увеличение на цената на тока с 11 %, обявено от "независимия" регулатор КЕВР точно в същия ден.
Тези регулатори, за които хората не гласуват, са истинската перманентна власт, много по-сериозна от тази на министерствата, от тях зависят дори цените в магазина, заяви Петков. Същевременно между регулаторите, съдебната система и службите има пълна координация и центърът на тази власт не се определя от демократичните институции и контрол, а от дълбоката държава, добави той. Заключението му е далеч по-стъписващо - "и ни отне две години и половина, докато осъзнаем, че докато не започнем промяна в тези структури, гласуването на избори няма такова значение". Едно признание, което остана незабелязано, а то всъщност сочи една от основните грешки на ПП-ДБ в управлението. Докато се занимаваха с писането на закони, те изцяло пренебрегнаха кадруването в регулаторните и надзорни органи, овладени от ГЕРБ и ДПС. Както се оказва, твърде късно са си дали сметка, че не толкова правилата са важни за работата на една институция, колкото хората, които ще ги прилагат.
Логично беше основните усилия на ПП-ДБ да бъдат насочени към промяна на състава на всички органи, чийто членове се избират от парламента изцяло или частично - регулатори, Висш съдебен съвет (ВСС) и Инспектората към него, Конституционния съд (КС) и др. Точно по този начин ДПС/Доган, Пеевски и ГЕРБ/Борисов успяха да инфилтрират свои хора в уж независимите институции, които реално упражняват влияние върху живота на хората. Този процес отне време, но когато се прави целенасочено (да се превземат институциите, за да се употребяват в частен интерес), рано или късно се получава ефектът на завладяната държава.
Реклама
През последните три години ПП-ДБ реално имаха възможност легитимно да започнат да променят статуквото в редица органи най-вече заради изтекли мандати. Но вместо да вкарат в тях нови, необременени хора, те се втурнаха да променят законите и конституцията, които щели да дадат предпоставки за правилните промени в неопределено бъдеще. В резултат регулаторите и органите на съдебната власт останаха в предишните си състави, а КС прие едно силно компромисно решение, че дори и при изтекъл конституционен мандат дейностите на тези органи не могат да се прекратяват и те трябва да продължат да си функционират със старите състави. Ситуацията напълно устройва ГЕРБ и ДПС, чиито кадри доминират в тези органи. И така много реформи останаха на хартия, а статуквото се запази.
Емблематичен пример за това е съдбата на създадената от ГЕРБ през 2018г. Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), превърнала се в инструмент за тормоз и рекет над бизнеси и политически опоненти. На практика антикорупционната реформа бетонира тази тотално дискредитирана комисия в персоналния й състав за неопределено време, като повиши зам.-председателя Антон Славчев до председател и на двете, но пък с повече правомощия от преди.
"Съдебната и антикорупционната реформа в момента се прилагат от Борислав Сарафов и Антон Славчев", коментира експертът от Антикорупционния фонд Андрей Янкулов.
...
Цената на услугата
Според копие от ведомост за заплатите в КПКОНПИ, с което "Капитал" разполага, към 1 декември 2022 г. индивидуалната основна месечна заплата (т.е. без допълнителните възнаграждения) на Антон Славчев като зам.- председател е 12 611 лв., а на тримата членове на комисията - по 11 209лв. Към април 2023г. основната заплата на зам.-председателя Славчев е вече 14 422 лв. месечно без добавките. Колко е брутната заплата може само да се гадае предвид, че членовете на комисията имат право на допълнителни възнаграждения за продължителна работа, за работа със секретни материали, аизвънреден труд, бонуси за добра работа и др.
Основателно възниква въпросът какви заплати получават председателят и членовете на двете комисии - КПК и КОНПИ, които са едни и същи лица, след 6 октомври, когато КПКОНПИ се раздели на две - има ли дублиране на възнаграждения за изпълняваните две функции, на какво основание се изплащат и т.н. "Капитал" изпрати запитване до двете комисии - първо чрез пресцентъра им, а след това и по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) за заплатите на членовете им преди и след реформата. Отговор не беше получен, поради което се обърнахме към съда с жалба за отказ на информация.
"Вече от години насам има ясно формирана трайна съдебна практика, че заплатите на висшите публични длъжности не може да са тайна. Освен това от две десетилетия насам има ясна съдебна практика на Върховния административен съд, че мълчаливият отказ по ЗДОИ е нетърпимо от правото явление", коментира за "Капитал" адвокат Александър Кашъмов, изпълнителен директор на Програма Достъп до информация....
Снимка: Надежда Чипева
Цялата статия с автор Мирела Веселинова четете в "Капитал"